Сторінка практичного психолога



Вітаю вас на сторіночці практичного психолога!
Шановні колеги, батьки вихованців та малята, мої публікації для вас!

В умовах карантину та ізоляції ми часто накопичуємо емоції. Давайте вчитись правильно ними керувати. 
     Всім здоров'я!!!


20 листопада 2020 р.


З 16 по 20 листопада в садочку тривав " Тиждень толерантності". 

ТОЛЕРАНТНІСТЬ - готовність визнавати і приймати поведінку, переконання та погляди інших людей, що відрізняються від власних, навіть у тих випадках, коли ви не поділяєте цих переконань та поглядів. Бути толерантним нині актуально. Кожна людина зацікавлена в тому, щоб зберегти своє здоров'я. В соціумі, де особистість перебуває в безпосередній взаємодії з оточенням, отримуються різні позитивні і негативні емоції. щоб уберегтися від негативних емоцій, потрібно бути толерантним і незалежно від ситуації, відповідно до норм етикету, відповідати вчинкам і словам.    В рамках цієї акціїї з дітьми груп старшого дошкільного віку було проведено заняття на тему : " Дитячий садок- простір толерантності", а з педагогами тренінг " Толерантність - вимога часу"


12 травня 2020 р. 
Доброго дня! Нещодавно всі вітали своїх матусь з днем Матері і я підібрала  статтю , яка буде цікавою для всіх мам.

                  





Доброго дня всім !!!

Сьогодні пропоную вам знову тему впевненості дітей у собі. Дайте  відповідь на запитання та підрахуйте бали :







Цікаво? Дізналися для себе щось новеньке про своїх діток? Буду рада ,якщо це вам допоможе .


 Для дітей цікава вправа:



🌈 Обводимо різні кухонні приладдя! А потім знаходимо їх місце на папері ( пазли) Покращуємо дрібну моторику, моторне планувння, взаємодію обох рук, візуально- моторні навички та увагу !🌈
Якщо сподобалася вправа - чекаю відгуків .


05 травня 2020 р. 

Привіт усім!!!  Така гарна картиночка сьогодні у нас.  Вона має назву:
" Що таке добро? Добро - це мама"



І дуже б хотілося, щоб кожна з нас випромінювала це добро. 
Але буває так, що верх беруть негативні емоції.

Запитайте себе :






І ще декілька рекомендацій:


А ще пропоную прочитати:

Щоб полегшити собі життя батьки найчастіше вдаються до заборон: "Не біжи!... не кричи!...не чіпай! ", критики , покарань і т.д.



Якщо цікаво на цю ж тему дві статті:




04 травня 2020 р. 



МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ПРОТИДІЇ БУЛІНГУ ВІДЗНАЧАЄТЬСЯ У ВСЬОМУ СВІТІ СЬОГОДНІ, 4 ТРАВНЯ.

Булінг – це форма насильства у вигляді травлі, бойкоту, насмішок, дезінформації, псування особистих речей, фізичній розправі тощо. Це явище може мати різні форми та проявлятися у різних ситуаціях.
Булінг може бути:
Фізичний – штовхання, бійки, підніжки, нанесення тілесних ушкоджень тощо.
Економічний – крадіжки, пошкодження чи знищення одягу та інших особистих речей жертви, вимагання грошей тощо.
Психологічний – поширення образливих чуток, ігнорування, погрози, жарти, шантаж тощо.
Сексуальний – принизливі погляди, жести, образливі рухи тіла, прізвиська та образи сексуального характеру, зйомка відео у переодягальнях, сексуальні погрози, поширення образиливих чуток тощо.
Кібербулінг – приниження за допомогою інформаційно-комунікаційних засобів: мобільних телефонів, інтернету тощо (пересилка неоднозначних фото, обзивання телефоном, зйомка на відео бійок чи інших принижень і викладання відео в мережу, цькування через соціальні мережі).

Якщо у Вас виникли питання, Ви потребуєте підтримки чи поради з питань протидії булінгу, зверніться за консультацією на Національну дитячу гарячу лінію: 116 111 (з мобільного) або 0 800 500 225 (зі стаціонарних телефонів). Дзвінки безкоштовні та конфіденційні.







Пропоную виконати вправу:

  Покращуємо тактильне сприйняття, дрібну моторику, взаємодію обох рук і візуально- моторні навички !




30 квітня 2020 р. 

Доброго дня!!! 
Сьогодні поговоримо про наших маленьких непослухів. Чому так стається, що ми втрачаємо контроль над дитиною і її поведінка все більше нас засмучує? Є декілька причин:



Поведінка дітей - це відображення їх внутрішнього емоційного стану. Це їх реакції на зовнішні обставини. Погана поведінка - це зовнішній прояв страждань дитини.

Для підтримки емоційного контакту з дитиною пропоную користуватися  "Шпаргалкою для мами"







Пограйте з дітьми в гру:



Коли напруга в сім'ї зростає, виникає конфлікт, на допомогу приходить гра Надії Кряжевої «Ображалки». Вона допоможе зняти вербальну агресію, виплеснути гнів у прийнятній формі. Гра також корисна для вразливих діток.

Запропонуйте дитині наступне:

«Давай зараз з тобою будемо називати один одного різними не образливими словами, але так наче хочемо один одного образити».
Наприклад: «Мама ти, ..., яблуко!».

Пам'ятай, що це гра, тому ображатися один на одного не будемо. В кінці гри кажемо один одному щось приємне і обіймаємося.

Якщо проводити цю гру з групою діток скажіть наступне:

«Діти, передаючи м'яч по колу, давайте
називати один одного різними необразливими словами».

Зазделегідь обговорюється умова, які ображалки можна використовувати. Це можуть бути назви овочів, фруктів, грибів або меблів тощо.

Кожне звернення повинно починатися зі слів:
«А ти, ..., морквина!»

Пам'ятайте, що це гра, тому ображатися один на одного не будемо. Підкінець необхідно сказати своєму сусідові щось приємне, наприклад: «А ти, ..., сонечко!»

Граємо у швидкому темпі, а також завжди пам‘ятаємо, що це гра і неображаємось!

Гарної і цікавоі вам гри!

29 квітня 2020 р. 

Доброго дня всім!!!  


Знайшла цікаву статтю і раджу всім знайти час прочитати її:

Є фрази , які діти мають чути хоча б раз на день. Перейдіть за посиланням та ознайомтеся.

Для занять з дітьми пропоную цікаву вправу на розвиток уяви, мислення.

Вправа " Домалюй"

28 квітня 2020 р.

Вітаю вас!  А сьогодні пропоную самим протестувати своїх дітей:










  Послухайте казочку :


А ще запропонуйте дітям виконати вправу:

27 квітня 2020 р.

Вітаю вас! Сьогодні хочу поспілкуватися з майбутніми першокласниками та їх батьками. Я впевнена , що ви продовжуєте працювати вдома над підготовкою до навчання в школі. Хотілося б дізнатися чим саме ви займаєтеся. Поділіться своїми здобутками. 

Пропоную до вашої уваги консультацію:  "Успішна підготовка дитини до школи"












Пропоную прочитати:

https://zatyshok.net.ua/4011/?fbclid=IwAR01lTBATRQRNogiztTvRIHpTI5gYFxgk7jvd-Q0C8YmYvFpN_J0rNcwCTs


24 квітня 2020 р.

 Доброго дня ! Сьогодні останній день тижня психології . Назвемо його :

Доведено, що дитина, яку в родині часто обіймають, пригортають до себе і цілують, менше хворіє, має міцний імунітет, виглядає більш щасливішою та стійкою до стресових подій в її житті. І це неспроста, адже під час таких обіймів в людині виділяється так званий «гормон довіри» (окситоцин) — він в тілі людини зміцнює відчуття безпеки (захищеності) і довіри до оточуючих. І навіть щоденні, короткотривалі обійми в родині перед тим, як дитина іде до школи, чи садочка, роблять ваші взаємини з дитиною більш міцнішими і надають їй і вам гарного настрою на цілий день.
А коли ви впродовж дня до двадцяти разів обіймете свою дитину, це зміцнить її імунітет і ваша дитина не лише буде менше хворіти, але й буде досягати кращих результатів у навчанні.
10 причин чому корисно обійматися:
1. Обійми роблять нас щасливими! Коли ми обіймаємо іншу людину, наші залози в організмі вивільняють відомий вже нам гормон, а він, згідно з науковими дослідженнями, пов’язаний зі «щастям».
2. Обійми лікують від стресу! Знову ж таки, щирі обійми, збільшуючи рівень «гормону щастя», знижують рівень «гормону кортизолу» в організмі. А всі ви знаєте, що високий рівень «гормону кортизолу» призводить до надлишкової ваги і навіть такої хворобі, як діабет.
3. Діти потребують обіймів стільки ж, скільки води та їжі! На думку дослідників Гарвардського університету обійми нормалізують всі фізіологічні процеси в організмі дитини, які необхідні для її розвитку. 
4. Обійми роблять учнів успішними у навчанні! Діти, які отримують підтримку від оточуючих, краще навчаються і стають добрими та чуйними в класі.
5. Обійми покращують будь-яку гру! Вчені Каліфорнійського університету Берклі (англ. University of California, Berkeley) довели, що чим більше між членами команд обіймів один з одним, тим більше шансів у команди на перемогу. 
6. Коли багато обіймів в родини, всі менше хворіють! Фізіологи встановили, що обійми стимулюють вилочкову залозу, а вилочкова залоза є центральним органом імунної системи організму, що в свою чергу регулює вироблення лейкоцитів, які підтримують наше здоров’я.
7. Обійми найкращі допоміжні ліки від хвороб! Дослідники з Університету Ка́рнеги — Ме́ллона (англ. Carnegie Mellon University; CMU) довели, що люди, які під час хвороби отримували більше обіймів, мали менш виражені симптоми цих хвороб і швидше одужували.
8. Обняте серце — це здорове серце! Дослідження Університету Північної Кароліни показали, що щирі обійми спонукають до більшого приливу крові серця, що допомагає знизити частоту серцевих скорочень.
9. Закохана пара, яка часто обіймається — це щаслива пара! Закохані, які відчувають любов своїх партнерів через фізичну прихильність, мають більш високий рівень вже відомого нам «гормону щастя», а тому більше довіряють один одному, а від так — є найщасливішими.
10. Просто, не вимовляючи ні слова, обійми! Нехай хтось знає, що ти дбаєш про нього. За словами Дачера Келтнера, професора психології Каліфорнійського університету, ми ототожнюємо любов з простим людським дотиком. Уявіть собі, скільки любові може бути від великої кількості обіймів. 
Отож, давайте більше обійматися!


11 відмінностей між мудрими і звичайними батьками



А для малят мультфільм

Який друг справжній




23 квітня 2020 р.

Вітаю всіх !!! Продовжуємо наше спілкування. І тема сьогоднішньої розмови про те, як виростити впевнену дитину.

Самооцінка — це головний базис вашої дитини на шляху до гарного психічного здоров’я та соціального щастя. Це основа благополуччя дитини та її ключ до успіху у дорослому житті.
   Є багато  причин неуспішності дитини , її низької самооцінки : 
     
А основним джерелом високої самооцінки та впевненості дитини є її родина. Правильні настанови, похвала, позитивне мислення та світосприйняття є запорукою успішності в дорослому житті.


   Відсутність нормальної самооцінки дуже часто призводить до проблем із поведінкою. Найчастіше причиною негативної поведінки малечі стає саме низька самооцінка, як у дітей, так і у їхніх батьків. Те, як люди оцінюють себе, ладнають з іншими, працюють на роботі або навчаються у школі, які стосунки підтримують у шлюбі — все це залежить лише від їхньої власної самооцінки та способу мислення. Якщо ви хочете виростити впевнену дитину зі здоровою самооцінкою, це означає, що вона мусить мати реалістичне розуміння своїх сильних і слабких сторін, насолоджуючись сильними сторонами та працюючи над проблемами. Оскільки існує настільки сильна паралель між тим, як дитина відчуває себе і як вона діє, дуже важливо виховувати її таким чином, щоб вона стала впевненою у собі людиною. 

Якщо ви хочете більше дізнатися про виховання впевненої в собі особистості перейдіть за посиланням:

Як виховати впевнену у собі дитину?

Як виховати впевнену у собі дитину 2 ч.

Пергляньте з дітьми ці мультфільми:


Похвала та критика


Як перемогти Нікудишка




Мультик , який вчить не зважати на чужу зверхність




22 квітня 2020 р.

 Доброго дня! Сьогодні ми продовжимо розмову про емоції.

Всі діти мають право на здорові емоції та реакції - на сміх, злість, сором, смуток і на сльози. Але чомусь дорослі частіше за все хочуть припинити саме дитячі сльози. Ось 10 дієвих варіантів, що сказати дитині, коли вона плаче, замість "Досить плакати".



 Ми, дорослі, завжди маємо контролювати те, що говоримо, які фрази вибираємо, і розуміти який вплив наші слова матимуть на дитину. Чи додадуть їй здоров'я, щастя,почуття захищеності,  впевненості у своїх силах, чи зруйнують її психіку, занизять самооцінку, викличуть у відповідь негативні емоції. 
  Подивіться на малюнок нижче і задумайтесь які фрази ви використовуєте частіше:



А для  малят пропоную переглянути мультфільм  " Корисні підказки. Сльози та крики"


Він  про те ,чому діти плачуть і чи варто плакати.



Корисні підказки. Сльози та крики.






21 квітня 2020 р

Вітаю вас з Великоднем!!!  Здоров'я, миру, божого благословення!!!


З сьогоднішнього дня у нашому дошкільному закладі стартує 


 Мета цього заходу не просто покращити психологічні знання батьків та педагогів, але і допомогти  сформувати загальний оптимістичний настрій, активізувати знання дітей про світ людських емоцій, почуттів, фантазій, зблизити батьків та дітей, створити атмосферу доброзичливості, розуміння, творчості.

 Тож, поговоримо про емоції.

Позитивні й негативні емоції, які людина переживає впродовж життя, визначають її емоційний стан. Він, своєю чергою, впливає на перебіг процесів пізнання, розвиток вольових зусиль і виникнення мотивації, зокрема:
·         відчуття можуть бути приємні й неприємні;
·         радісна людина сприйматиме світ позитивно, а сумна, найімовірніше, негативно;
·         процес запам’ятовування може поліпшити хороший настрій;
·         мотивацію підвищують позитивні емоції, а знижують негативні;
·         емоційно-привабливі явища, предмети, події примножують сили;
·         емоційне напруження заважає виконувати прийняті рішення.

Отже, якщо ставитися до будь-яких подій  негативно, то й  емоційний стан і настрій швидко стане відповідним. Тому перше правило - щоб створити гарний настрій, треба намагатися знаходити в подіях, навіть якщо вони здаються спочатку досить негативними,  щось добре, корисне.

 Перевірте, які емоції переживає ваша дитина:


 І ще пропоную вам перезгянути з дитиною мультфільм:



та виконати вправу:





17 квітня 2020 р.


Бережіть своїх дітей!!!
Пергляньте цей мульфільм

16 квітня 2020 р.





Для того щоб опанувати свої емоції , розслабитися пропоную організувати хвилинку релаксації. Як ? Дивіться нижче :
Хвилинка релаксації.
Увімкніть спокійну музику. Ляжте разом з дитиною на підлогу. Нехай займе зручну для себе позу. Поставте умову: якщо хтось ворухнеться, йому доведеться … Далі придумайте самі.
Інший варіант: можете не ставити ніяких умов, а просто запросити дитину спокійно полежати і послухати музику.



15 квітня 2020 р.







Продовження . " 10 найпростіших ідей, доступних кожній родині"

 8. Дайте дитині лазити по поверхнях і різати ножицями щодня
Якщо обирати між корисною e-learning комп’ютерною грою і випіканням печива із мамою, то дитині значно корисніше буде пекти печиво. Дослідження доводять, що програми на розвиток пам’яті, уваги, логіки справді працюють, але вони розвивають навички роботи саме в цій програмі. І ці вміння не переносяться на інші ситуації із життя. Добре розвиває моторику різання ножицями. Надайте дитині таку можливість.




 9.Створіть для дитини ігровий простір удома
Я  розумію, що батькам часто немає де роздрукувати завдання для виконання. Значно ефективніше замість роздруківок узяти коробку від взуття, намалювати маркером хвильки або якісь фігурки, зверху насипати манку і показати дитині, що по крупі можна малювати пальчиком і повторювати малюнки.

Малювання на манці


 10 . Рольові ігри, театр.
Важливо забезпечити для дітей ігровий простір вдома: можливість рольових ігор, перевдягання, пальчиковий театр, різні види конструкторів.

14 квітня 2020 р.






Продовження . " 10 найпростіших ідей, доступних кожній родині"

 6. Створіть удома «смугу перешкод»
Діти мають рухатися, і то багато. Оберіть найдовший можливий маршрут у квартирі, розставте на ньому перешкоди — стільці, подушки, якісь великі іграшки, на підлозі скотчем наклейте стрілочки, куди треба рухатися і що робити: оббігти предмет, підлізти під столом, перестрибнути подушку, закинути м’яча в кошик тощо. Такий домашній атракціон дасть дитині можливість задіяти крупну моторику, усі м’язи тіла, та ще й розвиватиме навички орієнтування в просторі — за стрілками дитина має зрозуміти, що потрібно зробити. 

 7. Влаштовуйте домашні загартовування
Наберіть у кілька мисок воду різної температури — теплу і трохи холоднішу, насипте на дно ґудзики, камінці, горіхи і дозвольте дітям загартовуватися і масажувати ніжки. Те саме можна робити без води: насипати в коробку горох або іншу крупу і дати дитині досхочу там тупцяти.

Продовження буде ...


13 квітня 2020 р.

Продовження . " 10 найпростіших ідей, доступних кожній родині"

  3. Давайте дитині слухати аудіоісторії
Аудіоканал у дошкільнят розвинений найменше, тому батьки можуть давати дитині слухати аудіоказки. Це мають бути невеличкі оповідання на кілька хвилин. Якщо діти вже вміють читати, можуть стежити в книжці за текстом. Менші можуть слухати і повторювати за диктором фрази чи слова.

  4.Після екранного часу треба повернути дитину в її тіло
Щоразу як дитина занурилася в онлайн-діяльність, в екранний час, її звідти треба «повернути в тіло». Для цього є веселі вправи, наприклад обім’яти дитину по контуру тіла. Світлана Ройз радить вправу «вибити пил з подушки» — поплескати тіло дитини, наче це подушка, яку треба почистити. Можна разом поприсідати і пострибати.
   5. Прогулюйтесь у квартирі
Діти мають гуляти на свіжому повітрі. Але під час карантину багато дитячих майданчиків і парків зачинені для відвідувачів. Я можу лише уявити, як складно сім’ям з дітьми, які мешкають не в приватних будинках. Якщо є можливість відвезти дитину до бабусі в село — це чудовий варіант, адже там розвиток дитини відбуватиметься відповідно до її потреб і можливостей, та ще й на свіжому повітрі. Якщо бабусі в селі немає, єдиний вихід — влаштувати «прогулянку» у квартирі: відчинити всі вікна і балконні двері, одягнути теплішу кофтинку і шкарпетки і влаштувати біг з перешкодами, гру в хованки або ліплення з піску.

Пропоную переглянути відео.

Продовження буде ...



10 квітня 2020 р

Всі матеріали, які ми виставляємо на своїх сторінках, мають рекомендаційний характер, тому:


"Не примушуйте дошкільнят навчатися на карантині"

   На онлайн-зустрічах батьки запитують мене, як примусити дітей вчитися на карантині. Кажу їм: не примушуйте! Ви можете пропонувати, зацікавлювати, вигадати якусь мотивацію, пояснювати, чому це важливо. Але, на моє глибоке переконання, навчання не має псувати стосунки батьків і дитини. Батьки дошкільнят мають зараз просто заспокоїтись і усвідомити: діти все засвоять, цей час не є згаяним і батьки не мають виконувати план академічних досягнень. Просто приділяйте увагу дитині, проводьте з дітьми час. Малі діти потребують енергії і уваги батьків, тому прошу батьків: не навчайте дітей на карантині читати чи рахувати, краще грайтеся, дурійте, співайте, гортайте книжки і готуйте разом їжу — це буде найкращий розвиток дитини, побудова довірливих стосунків і суттєвий внесок у розвиток безумовної любові між батьками і дітьми.

 Не більше ніж година екранного часу на день — саме такий ліміт ґаджетів встановлює Американська академія педіатрії для дітей від 2 до 5 років. І не має значення, чи це мультик, чи комп’ютерна гра, що розвиває увагу. А як же тоді дистанційне навчання дошкільнят? — запитують батьки. Відповідаю:

Що менші діти, то більше уваги дорослих вони потребують — у цьому найбільший челендж карантину. Мотивація дошкільнят — суцільно ігрова: вони спілкуються зі своїми однолітками через рольові ігри. На жаль, на дистанційному навчанні заклади не можуть це забезпечити

Зараз багато батьків трохи розгублені з дошкільнятами вдома і часто не знають, як і куди рухатися впродовж дня. Тому ми пропонуємо їм своєрідну «дорожню карту» дня — чек-ліст, у якому перелічуємо вправи чи активності, які можна робити вдома з дитиною. Батьки можуть рухатися за нею, якщо хочуть, або обрати свій шлях. У цей орієнтовний план дня ми намагаємося вкласти основні види діяльності: розвиток мовлення, математичних здібностей, робота з дрібною моторикою, фізичні вправи. Моя найперша порада батькам: заспокойтесь і не перетворюйте карантин на виконання плану академічних досягнень.Обмежте час вашої дитини з гаджетами, телевізором і будь-якими екранами, а перейдіть на «ручний режим навчання.

 Ось 10 найпростіших ідей, доступних кожній родині:


 1. Робіть удома найпростіші експерименти
Можете обрати тему тижня і щодня робити простий експеримент. Наприклад, тема «Вода». Зробіть із дитиною припущення, чи потоне той чи той предмет у мисці з водою, чи буде плавати ця іграшка у воді? А тоді на практиці дайте дитині перевірити свою гіпотезу. Кухня — чудове місце для експериментів: давайте дітям місити, щось перекладати і насипати. Пам’ятайте, що діти завжди дуже прагнуть бути потрібними рідним і робити щось корисне для всіх. Тому їх вкрай важливо долучати до приготування їжі: попросіть дитину порвати листя салату, намастити хліб маслом тощо. Розвивайте різні досвіди дитини: зав’яжіть їй очі і пропонуйте вгадати за запахом чи на дотик, який це фрукт, овоч чи продукт.
 2. Читайте картинками
Багато батьків недооцінюють корисність такого «читання», бо це виглядає як гортання книжки. Сенс заняття в тому, що дитина дивиться на ілюстрації в книзі і розповідає свою версію історії чи сюжету, уявляє, що могло статися, про що розмовляють герої. А потім батьки читають і разом порівнюють історію дитини й історію автора. Не зосереджуйтесь на вгадав/не вгадав, а порівнюйте й обговорюйте, чому дитина так вигадала, а автор інакше. Час із книгою дуже важливий, а ще краще, якщо дитина бачить, що батьки читають свої дорослі книжки, а вона може «почитати» свою.

Перегляньте лего- мультик про карантин

Продовження буде...

09 квітня 2020 р

І знову про емоціїї:
 




Сьогодні пограємо в дуже цікаву гру "Знайди пару"



В ігровій формі діти краще все запам'ятовують, розвивають логіку, мовлення, увагу. Діти  знаходять  серед зображень відповідну половинку та називають малюнки згідно з логікою. 

Дидактична гра "Знайди пару" розвиваємо логіку


08 квітня 2020 рІ продовжуємо далі :






Спробуйте разом з дітьми виготовити іграшку - антистрес




07 квітня 2020р 

Шановні дорослі, для того щоб легше пройшов період карантину бажано дотримуватись деяких правил самодопомоги



а також прийняти для себе рішення





і обов'язково правильно поговоріть про короновірус з дітьми





06 квітня 2020 р.














Немає коментарів:

Дописати коментар